איטום גגות – כל הסוגים והצורות

גג מרוצף או גג אטום? לא צריך לבחור

גג מרוצף או גג אטום? לא צריך לבחור

בבתי מגורים רבים עושים שימוש בגג לכל מיני מטרות. יש כאלה שהופכים את הגג לגינה ירוקה, יש כאלה שמשתמשים בו כחלל אירוח נוסף תחת הכוכבים, ויש שמשתמשים בו כמרפסת על כל מטרותיה.

במקרים כאלה לרוב מרצפים את רצפת הגג, כדי לשפר את נוחות השהיה בו והניקיון שלו. החיסרון העיקרי של גגות מרוצפים הוא שקשה ביותר למצוא את מקור הנזילה במידה ונוצרת אחת, מכיוון שהריצוף מכסה לחלוטין את תשתית האיטום של הגג. בגגות שהופכים לגינות סכנת הנזילה גדולה בהרבה, מכיוון שהיא קיימת בכל ימות השנה, ולא רק כאשר יש גשמים.

בכל מקרה, איטום גגות מרוצפים שונה מאיטום רגיל של גגות. יש לאטום את הגג לפני הריצוף, לשמר את האיטום גם כשהריצוף כבר נמצא, ובמידה ויש נזילה- לטפל בה. שלושת הדברים האלה מתנהלים אחרת בגגות מרוצפים.

 

איטום הגג לפני הריצוף

קבלן האיטום שם דגש רב על השיפועים בגג, שכן זרימת וניקוז המים בגגות מרוצפים בעייתיים יותר, וקשה יותר לטפל במקרי נזילה ורטיבות. חשוב שהשיפועים בגג יובילו לנקודה הנמוכה ביותר, שתהיה פתח המרזב. במידה ולגג אין שיפוע כזה, ניתן ליצור אותו בעזרת חומרים שונים ומתקדמים.
לצורך
איטום גגות מרוצפים משתמשים לרוב ביריעות ביטומניות המולחמות ונצמדות לגג, ועליהן מוסיפים שכבת חומר נוספת, הנועדת להגן על היריעות מתהליך הריצוף.

 

הגג כבר מרוצף – איך נשמור על האיטום?

ראשית, יש לשמור על צינורות ופתחי הניקוז של המרזבים. כל העבודה ביצירת שיפועים נכונים בגג תרד לטמיון אם פתחי הניקוז יהיו מלאים בפסולת, שכן במקרה כזה יצטברו מים סביב הפתחים, ולבסוף המים עלולים לחדור לגג וליצור נזילה לדירה שנמצאת מתחתיו ולגרום רטיבות.
מומלץ להרחיק רהיטים ועציצים מקצוות הגג, הקרובים למעקות, מכיוון שאלה יכולים לפגום בזרימת המים לידם ולגרום להצטברות מים, שהיא תמיד מסוכנת מבחינת נזילות. אם לא נוח להרחיק את הרהיטים, מבחינת שטח או עיצוב, אפשר גם להגביה אותם במעט וכך לעזור לזרימת המים.
חשוב לשמור על ניקיון הגג מפסולת במשך כל ימות השנה, ובמיוחד בעונת הגשמים, כדי שהפסולת לא תסחף עם המים הזורמים לפתחי הניקוז ותיצור בעיות.

 

ניסינו, ניסינו, ובכל זאת יש סתימה. מה עושים?

הפתרון הטוב והיעיל ביותר באיטום גגות מרוצפים בעת נזילה הוא הסרת הריצוף כולו והוספת שכבת איטום חדשה נוספת. תהליך זה יהווה פתרון ארוך טווח, עמיד ואמין. אך פתרון זה גם יקר מאוד, ולכן לא משתמשים בו לרוב.
פתרון נוסף, שאמנם יחזיק מעמד פחות זמן, עולה פחות ברמה משמעותית מאוד. פתרון זה הוא איטום המתבסס על המרווח בין הרצפות. אחרי ניקיון יסודי של המרצפות מכל סוג של לכלוך, תמרח שכבת וואקס על המרצפות כדי למנוע הדבקות של חומר האיטום לריצוף. לאחר מכן יתבצע ניקיון נוסף, הפעם של המרווחים בין המרצפות. המרווחים ימולאו בחומר איטום מיוחד.

 

אי אפשר לבצע אף אחלק בתהליך באופן עצמאי, יש להעזר בשירותיו של קבלן איטום גגות מרוצפים מקצועי ומוסמך כדי לאטום את הגג שלכם בצורה הטובה ביותר.

איטום גגות – כל הסוגים והצורות

איטום גגות – כל הסוגים והצורות

איטום גגות הוא דבר שמוכרחים לבצע בכל מבנה. ללא איטום ראוי של הגג עלולה להיווצר במבנה רטיבות שתוביל לעובש, שגורמים לסיכונים בריאותיים ובטיחותיים בכל הנוגע ליציבות המבנה.

להלן כמה משיטות איטום הגגות הנפוצות והמקובלות ביותר:

·       זיפות: עבודת האיטום נעשית בזפת, שהיא חומר אורגני העשוי למשל מעץ. הזפת לא משחררת חומרים רעילים לאוויר, מכיוון שאין בה כאלה, ובכך לא מסכנת את הנוכחים במבנה בשאיפת חומרים מסוכנים. החומר קל ונוח לעבודה ולמריחה, בעבודת זיפות טובה הזפת נכנסת לכל סדק ואוטמת את הגג לחלוטין.

·       התזה: עבודת האיטום נעשית על ידי חומרים ביטומניים ששופרו על ידי ערבוב עם פולימרים שונים. איטום בהתזה נעשה לרוב בשטחים שלא מאפשרים פריסת יריעות יבטומניות, כמו גגות אנכיים, שטחים שיש בהם צינורות בולטים או מרתפים/מקלטים שלא ניתן לעשות להם איטום חיצוני.

·       יציקת בטקל: יציקות אלה הן למעשה תערובת בטון במשקל נמוך, המהווה חומר איטום וניקוז מצויין ונוח לעבודה. בעזרת יציקת בטקל אפשר גם לנקז בקלות את כל המים מהגג אל מחוצה לו, וגם לאטום את הגג בצורה איכותית.

·       יריעות ביטומניות: שיטה זו היא אולי הנפוצה ביותר באיטום גגות. היריעות מונחות על הגג ומצמדות אליו בעזרת חימום בלהבה. החום ממיס את שכבת החומר הביטומני ביריעה וכתוצאה מכך היריעה נדבקת אל הגג בצורה אופטימאלית. ניתן להשתמש ביריעות ביטומניות גם לאיטום של קירות ורצפות, ולא רק גגות.

כל אחת מהשיטות מתאימה לסוגי גגות אחרים ועונה לצרכים אחרים. נסו להתאים לצרכים שלכם את שיטת איטום הגגות האופטימאלית עבורכם.

 

בכל הנוגע למחיר:

·       זיפות גגות יעלה לכם כ25 עד 38 שקלים למטר רבוע.

·       איטום בחומרים פוליאוריטניים (קיים לרוב בהתזות) יעלה לכם כ50 עד 65 שקלים למטר רבוע.

·       לאיטום ביריעות ביטומניות יש שתי אפשרויות עיקריות; יריעות בעובי 4 מ"מ או יריעות בעובי 5 מ"מ. יריעות בעובי 4 מ"מ יעלו לכם כ60 עד 85 שקלים למטר רבוע, בעוד שיריעות בעובי 5 מ"מ יעלו לכם כ70 עד 95 שקלים למטר רבוע.

·       מחיר של איטום גגות משתנה גם לפי מצבו הנוכחי של הגג. על גג מרוצף, למשל, אפשר להתקין שכבת איטום על גבי הריצוף, או להסיר את הריצוף לפני האיטום ואז להחזירו. סוג העבודה ישפיע משמעותית על המחיר.

המחירים המדוייקים נקבעים רק כאשר קבלן איטום בוחן את השטח ונותן הצעת מחיר. המחירים משתנים לפי סוג ואיכות חומר האיטום, כמו גם סוג ואיכות עבודת האיטום. חברות שונות מציעות מחירים שונים וסוגי עבודות שונים. השתדלו למצוא חברת איטום גגות שתהיה לכם הכי משתלמת, וגם תספק לכם מספיק שנות ביטוח לאיטום.

 

איך אוטמים גג בזפת?

איך אוטמים גג בזפת?

 

בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בשימוש בזיפות גגות כשיטת בידוד, ולעומתה חלה עלייה משמעותית בשימוש ביריעות ביטמניות למטרה זו בדיוק.

יריעות ביטומניות מותקנות בצורה כזו שלא יכולה להיווצר טעות, ולכן הן תמיד עושות את העבודה, למרות החסרונות שלהן.
זה לא ש
זיפות גגות לא עושה את העבודה, אבל כאשר עבודת האיטום לא מוצלחת, האיטום עלול להפסיק להיות יעיל תוך זמן קצר יחסית (שנים בודדות).

זפת טובה המלווה בהלבנת גג מקצועית יכולה להחזיק למשך שנים רבות, כמו כל סוג איטום אחר, ולהגן על ביתכם באופן המיטבי. כך שעדיין, זיפות הוא אפשרות מעולה לבידוד, יש רק לוודא שהוא נעשה כהלכה על ידי אנשים מקצועיים המוסמכים לעבודה עם זפת.

 

אז מה עושים?

1.    מנקים ביסודיות את הגג מכל סוג של לכלוך. גם חול או אבק עלולים לפגום באיכות האיטום של הזפת. טיטוא פשוט אינו מספיק. יש לוודא שהגג נקי וחלק, על מנת לאפשר זיפות איכותי ותקין.

2.    מורחים את שכבת היסוד. לצורך הצמדות מיטבית של הזפת לגג יש למרוח שכבה של חומר ביטומני מדולל במים (ישנו מגוון של חומרים כאלה) יום לפני הזיפות. יש לוודא שלא נשארו שלוליות חומר או חלקים לא יבשים, כל רטיבות תמנע מהזפת להדבק לגג.

3.    מתקנים את הדברים הקטנים. אם יש על הגג שלכם סדקים או חריצים, יש לאטום אותם לפני ביצוע הזיפות. את האטימה יש לבצע בעזרת שתי שכבות של זפת חמה ורצועת יוטה בין שתי השכבות.

4.    אוטמים החיבורים בין הקירות לרצפה. חיבורים אלה הם רגישים במיוחד לחדירת מים ולרטיבות, מכיוון שתזוזות אדמה קטנות קורמות לתזוזה והתרחקות של שני האלמנטים, מה שיוצר סדקים שדרכם קל למים לחדור ולחלחל. איטום חיבורים אלה זהה לאיטום סדקים וחריצים, שתי שכבות זפת ורצועת יוטה בין השכבות.

5.    מזפתים את הגג כולו. לזיפות גגות יש כמה שיטות. ראשונה, היא שיטה בה יש שימוש רק בשכבה אחת של זפת. שיטה אחרת היא שיטה בה משתמשים בשתי שכבות זפת, וביניהן אריג פייברגלס. השיטה האחרונה כמעט זהה לשנייה, רק שאריג הפייברגלס מוחלף ברשת אינטרגלס.
על שכבת הזפת האחרונה יש לפזר מעט חול, שיעזור לשכבת ההלבנה להצמד לזפת. בדרך כלל פיזור החול מתבצע כמעט במהלך תהליך הזיפות עצמו, כך שהזפת עוד חמימה.

6.    מלבינים את הגג. זהו השלה האחרון בזיפות גגות. ראשית כל, ודאו שהגג והזפת שלכם קרירים ונעימים בעת ההלבנה. זפת חמה, גם אם מהשמש, תגרום לשכבת ההלבנה להסדק זמן קצר מאוד לאחר התקנתה, והשטח ייראה כמו אדמה סדוקה.
כאשר רוצים להלבין את הגג יש שתי אפשרויות, האחת זולה והשנייה יקרה יותר ואיכותית מעט יותר. הזולה, היא שימוש בסיד פשוט המדולל במים ומעורבב עם דבק אקרילי. למרות שכבר החלטתם לחסוך, אל תתקמצנו על הדבק. מעט מדי דבק אקרילי יהפוך את כל ההלבנה ללא שימושית, והיא תתפרק לכם תוך זמן קצר מאוד. זוהי השקעת חובה, שלא תשבור לכם את הכיס.
האפשרות היקרה והאיכותית יותר, היא שימוש בצבע אקרילי חיצוני או במלבין אקרילי. לעיתים נדרשות שכבה שנייה ושלישית כדי לגרום לגג להיות לבן ומבריק באמת. הלבנה בשיטה זו תחזיק מעמד זמן מעט ארוך יותר.

 

כיום, דווקא בגלל שזיפות גגות הוא כבר לא מאוד פופולארי, אנשי מקצוע מרשים לעצמם לעיתים לדרוש הרבה כסף על עבודה לא איכותית. הזהרו והשמרו. עשו סקר שוק נרחב, ואל תפקירו את איטום הגג שלכם בידיים לא טובות או לא בטוחות.

פתחו דף נחיתה חינם