ירושות

קבלת דירה בירושה

כאשר אדם יורש דירת מגורים, מימוש הירושה עשוי להיות כרוך בבירוקרטיה סבוכה, במיוחד אם אותה הדירה מחולקת בין כמה יורשים. ההגנה על זכויות בן זוגו של המנוח והתמודדות מול סוגיות שונות הקשורות למיסוי. דיני ירושה ברורים היות והמוריש הוא זה שמצווה על העברת זכויותיו בדירה ממש כמו יתר רכושו ועל פי ראות עיניו. העיזבון יחולק,כולל הבית או הדירה ליורשים החוקיים בהתאם לקרבת המשפחה למוריש. בן הזוג והילדים יחלקו בזכויות על הדירה ואם המנוח\ה לא הותיר\ה בן זוג או ילדים , הזכויות בנכס, יעברו לאחיו או הוריו.

 

במקרים רבים, קיים סכסוך בין היורשים וזאת בעקבת חלוקת הדירה עד לתביעות משפטיות בביה"ד לענייני משפחה. במקרים אחה, ביהמ"ש יורה ליורשים למכור את הדירה על פי הסכם החלוקה ביניהם  ולחלוק בתמורה שיקבלו בעדה.

 

מה הזכויות של האלמן או האלמנה של המוריש?

כבר היו פסיקות רבות בנושא נכס של מוריש לגבי בן\בת זוג המנוח וזכויותיו בנכס. במידה ובן או בת הזוג התגוררו עם המנוח והוא או היא, זכאים למעמד מועדף לזכויות בדירה. במידה והמנוח\ה לא השאיר צוואה, בן או בת הזוג שנותר בחיים, יוכל לקבל את הדירה במלואה, במידה ואם הוא או היא, התגוררו עם המנוח\ה שלוש שנים לפני מותו. יש לציין, כי קבלת דירה בירושה פטורה ממס רכישה היות והיא אינה נחשבת כעסקת מקרקעין. בכדי לקבל פטור ממס הרכישה, יש לפנות אל לשכת רישום המקרקעין ולהציג את צו קיום הצוואה שהוא למעשה צו הירושה על מנת שיוכח, כי אכן קיבלתם דירה בירושה.

 

מכירת דירה שהתקבלה בירושה- האם יש לשלם מס שבח?

במידה והיורש או היורשים, יחליטו למכור את הדירה שקיבלו בירושה, הם לא חייבים בתשלום על מס שבח, כל עוד התקיימו התנאים הבאים:

 

  • המוכר הינו בן זוג של המנוח, צאצא או שהוא בדרגה ראשונה של  קרבה משפחתית 
  • אם המנוח עצמו היה זכאי לפטור ממס שבח ועמד למכור את הדירה
  • אם המנוח החזיק בנכס אחד בלבד

 

לסיכום, אם יורשיו החוקיים של המצווה יהיו מעוניינים למכור את הדירה, הם אף עשויים לרשת את הפטור מתשלום מס השבח שלו זכאי היה המצווה אילו היה בחיים והיה מוכר את דירתו. במידה ויש לכם שאלות, או שקיים סכסוך בין היורשים, יש למצוא עו"ד מקרקעין וותיק אשר עוסק בתחום זה בלבד, כך שיוכל לייעץ ולייצג אתכם בתביעות הנוגעות לירושה.

המאמר באדיבות אבי נימצוביץ עורך דין מקרקעין 


פתחו דף נחיתה חינם